NessieDVB::Forum

... talks ...

FSF petice proti Secure Bootu

Vesele i vážně o multimédiích v Linuxu, a hlavně česky :-)

(Kdo se bojí, nechť nevstupuje)

FSF petice proti Secure Bootu

Postby __jata__ » Wed Oct 19, 2011 5:49 pm

Free Software Foundation organizuje petici proti 'Secure bootu', který by v extrémním případě mohl znamenat, že s novými MB nebude možné bootovat jiný OS než Windows. Prosím, zapojte se na http://www.fsf.org/campaigns/secure-boo ... /statement . Mohlo by se totiž stát, že výrobci hw to pojmou asi jako Gigabyte, jež se nechali slyšet, že pokud pod Linuxem máte problémy s jejich MB, je řešením přejít na Windows a problémy mít nebudete.... http://www.phoronix.com/scan.php?page=n ... px=MTAwMjg . Řekl bych, že se nás to týká všech, protože v extrémním případě by mohl vzniknout ultimate vendor lock ('Na počítač si můžete nainstalovat operační systém, jaký chcete, pokud to budou Windows").
Nerad bych se dočkal toho, že na stará kolena budu zase disassemblovat BIOS a hledat, jaký jnz nahradit jz, abych byl schopen nabootovat.. a to se asi týká vás všech. Poslal jsem podobný thread do CSSF, snad to nevadí.
Prosím, šiřte mezi své přátele a známé, asi je na čase začít trochu dělat randál.
__jata__
 
Posts: 72
Joined: Thu Jun 02, 2011 5:05 pm

Re: FSF petice proti Secure Bootu

Postby ales » Wed Oct 19, 2011 11:39 pm

Pripojuji se k vyzve, prosim ty, ktere to nenechava chladnym, aby se propojili k FSF.
ales
 
Posts: 24
Joined: Tue May 31, 2011 9:41 am

Re: FSF petice proti Secure Bootu

Postby __jata__ » Sun Jan 15, 2012 10:34 pm

No a při nejmenším pro systémy s ARM procesorem se ten malér už blíží mílovými kroky:http://www.cssf.cz/showthread.php?39848-FSF-petice-proti-Secure-Boot&p=422551&viewfull=1#post422551, resp. http://www.muktware.com/news/3210/microsoft-bans-linux-arm-pcs:
Cit.:" On page 116 of Microsoft's The Certification Requirements, there is a clear instructions for hardware vendors that under no circumstance should the installation of another OS be permitted.
MANDATORY: Disabling Secure MUST NOT be possible on ARM systems.
Which in other words mean that ARM based hardware must not boot into Linux. This also exposes the misleading information Microsoft throws out."

Zatím sice jen ARM, ale hodně bych se divil, kdyby to nebyla jen první vlaštovka a pokud to projde, budou se šrouby utahovat dál. Jediné, co mě trochu uklidňuje, je to, že daná situace se týká všeho včetně Androida a myslím, že Googlu se to nebude líbit ani trošku. Uvidíme...
__jata__
 
Posts: 72
Joined: Thu Jun 02, 2011 5:05 pm

Re: FSF petice proti Secure Bootu

Postby hop » Sun Jan 15, 2012 11:04 pm

Trochu tomu nerozumim. Jak muze Microsoft nutit vyrobce ARM krabicek (mobilu, vselijakych
sitovych udelatek jako routeru, print-serveru, wifi, ...) aby tam davali nejaky nesmyslny
security boot, kdyz by pak vlastne nemohli nabootovat to, co tam sami potrebuji???

Jedna se o nejaky certifikat pro vyrobce PC.

A kdo ma PC s Windowsama na ARMu?

Honza
hop
 
Posts: 86
Joined: Tue May 31, 2011 12:36 am

Re: FSF petice proti Secure Bootu

Postby __jata__ » Sun Jan 15, 2012 11:25 pm

No, M$oft sice výrobce přímo nutit nemůže... ale výrobce, který to nesplní, nemůže na svůj výrobek dat logo, že je certifikovaný Microsoftem a nepůjdou na to dát Win8. A očekává se nástup ARMu na desktopy.... a na ARMech běží Linux a Android hodně a je riziko, že se to bude šířit dál.
A kromě toho, já si myslím, že to je něco jako dělostřelecká příprava - pokud to projde, budou to pokračovat i na x86. Čili cíl je aspoň pro mě dost jasný: 'One Net, one Windows, One Microsoft' (hergot, co mi to připomíná? ''Ein Volk, Ein Reich, Ein Fürer....').
Jinak M$oft je přímo expert v tom, jak dělat potíže - viz požadavky na poplatky za patentové licence, tahané z výrobců přístrojů s Androidem (HTC, Samsung...) a teďka se zdá, že přijal taktiku Apple ('Když to my neumíme, tak aspoň uděláme všechno pro to, aby to nemohl dělat nikdo jinej.. a pokud to i udělá, tak ho zkasírujem...'). Nejlepší způsob, jak zabít něco, čemu můžu blbě konkurovat, je administrativně to zablokovat.
Nakonec - před asi půl rokem dostal Microsoft patent na 'sudo'... a to vůbec nemluvím o takových žertech, jako je patent na 'double-click'... Pročpak si tyhle patenty asi střádají do šuplete?
__jata__
 
Posts: 72
Joined: Thu Jun 02, 2011 5:05 pm


Return to CZ::linux-media

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron